AKCJA T4

Przez ostatnie miesiące Teatr 6 i Pół z Gryfińskiego Domu Kultury eksploruje przeszłość Gryfina i okolic. To trwająca blisko trzy miesiące podróż w głąb historii miasta i jego zakątków. Często pomijanych milczeniem, zapomnianych. Jednym z takich miejsc są ruiny szpitala w Nowym Czarnowie i niewyjaśnione historie z nim związane, mające początek jeszcze za czasów niemieckiego Neu Zarnow.

Przeszłość naszych terenów pełna jest luk i niedomówień. Wiele informacji pochodzi z przekazu ustnego osób, które przyjechały tu bezpośrednio po wojnie. Część historii na temat szpitala w Nowym Czarnowie pochodzi od byłych pracowników ośrodka. Opowieści o otwierających się samoistnie drzwiach szpitala, błąkających się po korytarzach psach, które nagle potem znikały, nie należą do rzadkości.

Do dziś historykom po obu stronach Odry nie udało się dotrzeć do pełnych informacji na temat historii naszych ziem z początku lat 40-tych ubiegłego wieku.

Jak było? Czy rzeczywiście, jak utrzymują badający historię tych terenów, w Nowym Czarnowie dokonywano eksterminacji osób chorych psychicznie i fizycznie nieuleczalnych w ramach akcji T-4, czyli przymusowego eliminowania osób niepełnosprawnych pod pretekstem eutanazji? Tego wciąż próbujemy się dowiedzieć.


Prezentacja jest zdarzeniem społeczno-artystycznym inspirowanym warstwami czasu; przemilczaną historią jednego z miejsc w Nowym Czarnowie. Pracując autorską metodą "rysunku z pamięci" stwarzamy kolejne interpretacje przestrzeni, oswajamy ją i opowiadamy na nowo. Wartość "rysunku" polega więc na powiązaniu, zaplataniu prywatnego z publicznym, wyrozumowanego z intuicyjnym, przypomnianego z odczuwanym.

Zdarzenie realizowane jest w ramach pracy dyplomowej na Akademii Teatru Alternatywnego.

Dyplomanci: Weronika Giżycka i Krzysztof Gmiter.
Współpraca: aktorzy Teatru 6 i Pół
Opieka tutorska: Weronika Fibich