WPRAWKA

 

W nocy z 12 na 13 lutego 1940 roku aresztowano do deportacji 1120 Żydów pomorskich, w tym 846 osób ze Szczecina. 16 lutego docierają do tymczasowego obozu w Lublinie, skąd przesiedlani są do miast: Piaski, Bełżyce i Głusk. Tam trafiają do mieszkań żydowskich rodzin, a później do utworzonych gett. Była to w państwie rządzonym przez nazistów pierwsza zorganizowana deportacja z obszaru tzw. Starej Rzeszy, w której Żydów, obywateli państwa niemieckiego, wywieziono poza jej obszar, na tereny podbite. Stanowiła swoiste ćwiczenie, w celu osiągnięcia biegłości w przeprowadzaniu następnych deportacji odbywających się w kolejnych latach niemal w całej Europie.

 

Własnoręcznie przepisujemy treść listów już raz napisanych. Na ulicach Niebuszewa, pod odzyskanymi adresami szczecińskich Żydów, markujemy miejsca policzalnych nieobecności. "Sarah" i "Israel" posiadali imiona własne, swoje domy i jeden los.

 

Pomysł i realizacja: Natalia Szostak, Weronika Fibich
Organizator: Teatr KANA, SPOIWA KULTURY - 2020
Partnerami projektu są: Muzeum Pomorza w Greifswaldzie, Archiwum Państwowe w Szczecinie, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Szczecinie, Trafostacja Sztuki w Szczecinie,  Akademia Sztuki w Szczecinie.
Podziękowania: Eryk Krasucki, Róża Król, Agnieszka Wysocka, Dorota Makrutzki, Gunter Dehnert, Zbigniew Plesner, Witold Dąbrowski
W realizacji projektu wykorzystano materiały pochodzące z zasobów Archiwum Państwowego w Szczecinie oraz www.sedina.pl

 

Strona instalacji: Wprawka
Strona: Natalii Szostak
Spotkanie z Agatą Rokicką, Polskie Radio Szczecin