WESSERLING

Weronika Fibich, autorka i reżyser projektu, w swojej pracy inspiruje się twórczością i filozofią Brunona Schulza, a szczególnie charakterystycznymi dla jego literackiej wyobraźni relacjami z przestrzenią jako "materią na wpół - ożywioną", ulegającą nieustannej entropii, przesyconą "emanacjami wielu żywotów i zdarzeń".

Aktorzy - to "istoty amorfne, bez wewnętrznej struktury, płody imitatywnej tendencji materii, która, obdarzona pamięcią, powtarza z przyzwyczajenia raz przyjęte kształty". To wycięte z linearnego czasu klisze wspomnień.

Każde przedstawienie jest tu procesem, na który składają się wewnętrzne biografie, struktura ruchu, historia i teraźniejszość miejsca, atmosfera przestrzeni, a wreszcie niepowtarzalność wynikająca z nieograniczonej ilości kombinacji zawartych w precyzyjnej, ale otwartej jednocześnie formule gry.

Marta Poniatowska

Informacje dotyczące festiwalu "First Acts"

Wydarzenie artystyczne, które zgromadziło blisko 100 artystów z Brukseli, Berlina, Belgradu, Genewy, Paryża, Lionu, Nantes, Rennes, Strasburga i Szczecina.

Jednym z trudniejszych zagadnień poruszanych podczas festiwalu był temat tożsamości, bez którego rozważania nad zjednoczoną Europą byłyby niepełne. Do tej dyskusji organizatorzy zaprosili scenografów ze Strasburga oraz artystów współpracujących z Ośrodkiem Teatralnym Kana ze Szczecina.

W programie festiwalu organizatorzy zaplanowali specjalne wydarzenie związane ściśle z przestrzenią "Wesserling", - w poszukiwaniu tożsamości miejsca. Grupa twórców, pod opieką reżyserską Weroniki Fibich zbudowała spektakl inspirowany przemysłową przestrzenią.

​30.08 - 07.09.08./ Alzacja (Francja) - Festiwal "First Acts"

Pomysł i realizacja: Weronika Fibich

Uczestnicy prezentacji: Eliza Hołubowska, Ewa Łukasiewicz, Dariusz Mikuła, Stanisław Bielecki, Krzysztof Gmiter, Tomasz Drabina, Dominik Bińczycki, Piotr Rybkowski